Yatırım Tavsiyeleri ve Sık Yapılan HatalarMerhaba arkadaşlar bu yazımızda para kazanmak isterken yatırımcıların yapmış oldukları hatalardan bahsedeceğiz. Bunların bir kısmı teknik sebeplerle olan hatalardır, bir kısmı da tamamen yeterli psikoloji olmadan yapılan hatalardır. Ancak bir tane hata vardır ki kaybetmenize sebep olabilir, şimdi sizlere bundan bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikli yatırımcı psikolojisi ile başlamak istiyorum, Hepimiz insanız, insan davranışlarınla Hareket ediyoruz, beynimizde aslında tam olarak yatırım yapmaya uygun değil, insan psikolojisi yatırımcı olmaya pek uygun değil, Burada yapmış olduğumuz hataların farkında olarak kendimizi eğitmemiz gereklidir.Şimdi yapılan hatalara bakalım.

1.Aşırı Kendine Güven: 

Bir insan yatırım yaptığı ve kazandığı zaman, kendisine bir güven gelir, daha çok kazanacağım der ve güven gelir, sakıncası şudur kendinize güven geldikçe, yatırımlarınızla kazandıkça daha çok risk alırsınız ve birtakım şeyleri artık duymamaya başlarsınız, tehlikeleri görmemeye başlarsınız, yatırımlarınızın sonucunda elinizde ne varsa kaybedebilirsiniz.Şöyle bahsetmek istiyorum, yatırıma karar verdiniz, Üst üste 5 kere kazanabilirsiniz, ama şansınız arada bir değişebilir. Bunu unutmayın 5 kere üst üste kazandıktan sonra, ben bu işi biliyorum tamam dediğiniz anda; kaybetmeye başlarsınız…  Bu tamamen Kendine aşırı Güvenden kaynaklanan kayıplardır.

2. Aşırı İyimserlik: 

Aşırı iyimserlik ise şöyle açıklama yapmamız gerekir, altın dolar aldınız, coin aldınız veya borsaya girdiniz ve aşırı iyimsersiniz diyelim, her şey çok güzel olacak, harika olacak, benim aldığım şeyler daha da çıkacak, daha da çok kazanacağım,  gibi düşünceleriniz olabilir, ama hiçbir şey sürekli olarak çıkmaz, her şeyin bir döngüsü vardır, yani dolar biraz çıkar ama kaybettirebilir, altın yatırımınızda da aynı şekilde,  hem kazandırabilir, hem kaybettirebilir,Borsa da aynı şekilde bir gün çıkar, üç gün inebilir. Bir sene boyunca çıkar, 3 sene boyunca çıkar, ama aniden 0 değerde kaybedebilir, Daima aşırı iyimser olmak size sürekli kazandırmaz bunu bilmemiz lazım, Bunun tam tersi de aşırı kötümserliktir.