PETROL FİYATLARINDA GERÇEKLEŞEN ALIŞILMADIK HAREKETLENMELER



 İçinde bulunduğumuz günlerde, corona virüsü salgını nedeniyle tüm dünya genelinde ekonomi adeta durmuş durumda. Bu ekonomik durgunluk dünyanın önde gelen ekonomi kuruluşları tarafından “büyük resesyon dönemi” olarak adlandırılmakta. Dünyanın içinde bulunduğu bu durumun doğal bir sonucu olarak ekonomik faaliyetlerin de ciddi ölçüde etkilenmesi kaçınılmazdı.

 Yeni tip Corona virüs, Covid-19 salgını nedeniyle tüm dünyada geniş kapsamlı önlemler hayata geçirildi. Bu önlemlerden en önemlisi sokağa çıkma yasakları ve sosyal mesafenin korunması kuralları, üretim ve ekonomik faaliyetlerin devam etmesini büyük ölçüde zorlaştırdı. Kepenk indiren fabrikalarda üretim yapılmaması, sokaklarda araçların dolaşmaması, borsadaki durgunluk gibi birçok etken petrole olan talebi çok büyük ölçüde azalttı. Krizden önce brent petrol varil fiyatları 50-60 Amerikan Doları bandında seyretmekteydi. Tüm bu gelişmelerin neticesinde ise Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihinde ilk defa Amerika ham petrol varil fiyatı sıfır doların altına düştü.



 Petrol fiyatlarındaki düşüş nasıl başladı?

 Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı Teksas (West Texas Intermediate/WTI) tipi ham petrol ticaretinden, Mayıs sözleşmesinin vadesinin dolmasının hemen öncesinde büyük kaçış başladı. Bu gelişmelerden ötürü WTI ilk olarak %40 değer kaybederek varil fiyatı 11 dolara kadar geriledi. Şu durumda bile ham petrol fiyatı tarihinin en düşük rakamlarını gören WTI, kısa süre içerisinde New York borsasında sıfır doların altında işlem görmeye başladı.



 Batı Teksas petrolünün işlem gördüğü piyasa, kontratın sıfır seviyesinin altında fiyatlanmasına izin verileceğini belirtti. OPEC+ geç kalınmış bir önlem olarak daha önce hiç gerçekleşmemiş bir üretim kısıtlamasına gitme kararı alsa da, bu karar büyük düşüşün önlenmesinde pek etkili olamadı.

  Petrol Fiyatları Tabanı Gördü!



 Mayıs kontratında gerçekleşen bu düşüşün ardından sonraki ayın kontratı da %12 düşerek, 22 Dolara indi. Bu durumun sonucunda Mayıs ve Haziran aylarının vadeli WTI kontratları arasındaki fiyat farkı 20 Doları aştı. RBC Capital Markets küresel enerji stratejisi idari direktörü Michael Tran’in açıklamaları ise şu şekilde;

 “Rafineriler varilleri tarihi bir hızda reddediyor. ABD’de de poların dolma noktasına gelmesi ile birlikte, piyasa güçleri ya tabana vurana dek ya da Covid ortadan kalkana dek etkisini göstermeyi sürdürecek. Ancak birinci ihtimal daha olası gözüküyor.”

 Brent petrol ise %6.5 düşerek varil başına 26 Dolara kadar düştü. Covid öncesinde petrol hepimizin bildiği gibi küresel ekonomide belirleyici bir rol oynamakta idi. Petrol fiyatlarındaki bu ani ve sert düşüş birçok kişi tarafından “küresel ekonomik sistemin çöküşü” olarak da yorumlandı. Fiyatların sıfırın altına inmesinin petrol üreticilerinin petrolü “üzerine para vererek” dağıtacakları ihtimalini dahi ortaya çıkardığı belirtilen bu ilginç günlerde yatırımcılar yatırımları gerçekleştirmek için daha güvenli limanlara yönelmiş durumdalar.

 Pekiyi, dünyadaki bu resesyon döneminde petrole yatırım yapmaktan kaçan yatırımcıların yeni yatırım araçları neler olacak? Küresel piyasaların belirleyici dinamikleri gerçekten değişecek mi? Tüm bunları önümüzdeki süreç gösterecek. Tabi ki corona virüsü salgınını sona erdirecek bir tedavi yönteminin bulunması, piyasalardaki hareketlenmeleri de artırarak, pandemi öncesi eski günlere döndürebilir.