Ons Altın Ve Ons Gümüş Nedir?ONS NEDİR?
Ons nedir sorusu sıklıkla sorulmasına karşın oldukça az kişinin bilgisi olduğu bir sözcüktür. Altın ve gümüş alım satımında sıklıkla duyulan bu sözcük İngilizce’ de ki ounce kelimesinden gelmektedir. Finans ile yakından ilgilenenlerin kullandığı bu sözcük aslında bir kütle birimidir. Değerli materyallerin ölçülmesi için kullanılmaktadır. Özellikle altın ons ve gümüş ons terimlerinin kullanımı yaygındır.  
Ons Ne Demek?
Ons ne demek sorusuna verilebilecek en net yanıt bir kütle birimi olduğudur. Değerli olan yani altın, elmas, gümüş gibi materyallerin hesaplanmasında kullanılmaktadır. Anglo sakson ülkelerde kullanılan bu kütle birimi kullanıldığı ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin Fransa’da 30,59 gram iken İngiltere’de 28,349 grama denk gelmektedir. Ons sözcüğünün ilk olarak ne zaman ve kimler tarafından kullanıldığı ile ilgili tarihte rastlanılan birçok detay bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar bu kütle biriminin Orta Çağ Avrupa’sında Fransız kentlerinden birinde kullanıldığını kanıtlamıştır.
Ons Altın Nasıl Alınır?
Ons altının ne kadar olduğu ve nasıl alınacağı gibi sorularla günümüzde karşılaşmak mümkündür. Günümüzde bankalar tarafından açılan ons altın hesapları bulunmaktadır. Kişi kendi talebi üzerine müşterisi olduğu bankanın avantajlarından faydalanarak ons altın alma işlemini gerçekleştirebilmektedir. 1 ons altın 31,1 gram altına karşılık gelmektedir. Bu oran tabiiki değişkenlik gösterebilir. Yatırım ve birikim yapmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu ons altın yatırımı döviz kurunun iyi takip edilmesi ile kolaylıkla yapılabilir. Bankaların sunduğu hizmet ile kolayca ons altın alımı yapılabilmektedir. Her banka ons altın alım veya satım işlemi yapmamaktadır, bu bankaların işleyişe ile alakalı bir durum olduğundan öncesinde bilgi alınmalıdır. Ons altının fiyat oranı gram altınla kıyaslandığında değişkenlik gösterdiğinden normal altın olarak düşünülmemelidir. Muazzam bir birikim ve yatırım şekli olduğu için tercih edilen ons yorum seçeneklerinden kullanıcıların memnuniyetlerini okumak mümkündür.
 

  • Ons kurunun değişikliği ile ilgili finans uzmanları da yorum yapmaktadır.
  • Risk seviyesi oldukça az olmasına karşın birçok kişi net bir bilgi sahibi olmadığı için tercih etmekten kaçınabilir. Buna karşın yurt dışında işleyişi oldukça fazladır.
  • Belirli bankalar ons altın hesabı açabilmektedir.
  • Bankalar tarafından acılan hesaplar için banka müşterisi olma şartı aranmaktadır.
  • Altın ons fiyat kur hareketlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
     

Ons Nasıl Hesaplanır?
Ons miktarının ne şekilde hesaplanacağı ile ilgili birçok alternatif site bulunmaktadır. Kur düşüş ve artışlarına bağlı olarak hesaplamalar değişkenlik göstermektedir. Fiziki olarak saf altın almak güvenlik acısından tercih edilmesede bu şekilde satın alınması da mümkündür. Ons alım satımında dikkat edilmesi gereken unsurlar söz konusudur. Bunların başında Fransız üretimi ons ve İngiliz üretimi ons arasında ki farklar gelmektedir. Fransız üretimi ons troy ons olarak bilinirken, İngiliz üretimi yalnızca ons olarak geçmektedir. Ayrıca bu iki ons türü fiyat olarak değişkenlik göstermektedirler.