Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi kartları hemen herkeste bulunan doğru kullanıldığında gerçekten işe yarayan önemli ödeme araçlarından biridir. Ancak bazen kredi kartımızdan gereksiz fazla harcama yapabiliyoruz ve kredi kartı borçlarımız bazen ödenemeyecek kadar çok fazla olabiliyor. Bu gibi durumlarda yapmamız gereken pek çok şey bulunuyor. Kredi kartı borçları, kredi gibi değildir dolayısıyla taksitle ödenmez. Kredi kartından 2,000 TL harcadıysanız 2000 TL ödeme yapmanız gerekir, ancak bazen bankalar tüketicilere kolaylık sağlayarak banka kredi kartı borçlarını yapılandırabiliyor ve 12 aya varan vadelerle borçları taksitlendirilebiliyor. Eğer sizin de kredi kartı borçlarınız ödemeyecek kadar çok fazla oldu ise, kredi kartı borçlarınızı yapılandırmayı tercih edebilirsiniz.

Kredi kartlarının yapılandırma aşaması bankadan bankaya göre ciddi farklılıklar içerebiliyor, kimi bankalar 12 aya kadar taksitlendirebilirken kimi bankalar borçlarınızı sadece 6 ay taksitlendirebiliyor. Ayrıca bazı bankalarda kredi kartı borcunuzu, ihtiyaç kredisi üzerinden sayıp 60 aya kadar vadelerle taksitlendirebiliyor. Kredi kartı borçlarınızın 60 aya varan vadelerle taksitlendirilebilmesi için, bankanızın buna müsaade etmesi ve 60 aya kadar uzayabilecek kadar bir kredi kartı borcunuzun olması gerekir. Örneğin 2 bin liralık bir kredi kartı borcu 60 aya kadar yapılandırılamaz.

Kredi kartı borçları yapılandırıldığında daha yüksek faiz oranları sunulabilmektedir. Örnek olarak birkaç banka verecek olursak,

ING Bank

Kredi kartı yapılandırma faizi aylık 1,94%’dür. 20,000 TL’lik bir kredi kartı borcu 60 ay vade ile yapılandırıldığında geri ödemesi toplam 37 bin TL olmakta ve aylık taksidi ise, 621 TL olmaktadır.

QNB Finansbank

Kredi kartı borç yapılandırması için aylık uyguladığı faiz oranı 1,79%’dur.

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartlarının azami ödeme süresi 3 aydır. 3 ay içerisinde kredi kartının en az asgarisi kadar ödeme yapmayan bireylerin kartları kullanıma kapatılmaktadır.3 aylık süreden sonra kredi notunuz 0’a iner ve yasal takip başlatılır. 90 günlük süreden sonra borcunuzu ödemeniz için size 10 günlük bir süre daha verilir. Bu süre içerisinde borçlarını ödemeyen bireyler 100.günde malları haczedilir ve maaşının %’ine haciz konar.