Kredi Çekmenin 20 Adımı

Kredi Çekmeden Önce Sormanız Gereken 20 Soru

İhtiyaca Göre Kredi Belirleme

Öncelikle çekeceğiniz kredi türünü bilmelisiniz. Eğitim için, araç için, ev kurmak için, ev almak için, işyeri açmak için veya ihtiyaç için farklı kredi türleri bulunmaktadır.

Kredi nedir?

Kredi, bankanın kişilere faiz uygulayarak yüklü miktarda para vermesi ve verdiği parayı parça parça geri almasıdır. Bu sistem nakit parası olmayanlara, ev araba alacaklara veya yüklü miktar fiyata sahip bir ürünü almaya olanak sağlıyor.

Neye ihtiyacım var?

Öncelikle kendi ihtiyaçlarını belirlemelisin. ihtiyaçlarını kazancına orantılı bir şekilde yapmalısın. Zorunlu veya acil bir ihtiyacın olduğunda krediye başvurmalısın. Olmasa da olur birşey için kredi çekip kendini aylarca zorluğa itmenin bir anlamı da yok açıkçası.

Krediye ihtiyacım var mı?

Seni kredi almaya iten ve istediğin şeyin fiyatını önceden belirlemelisin. Sonra kendi kazancını ve giderlerini de hesaplamak gerekiyor. Daha sonra gerçekten krediye ihtiyacınız var mı yoksa krediye gerek kalmadan da bu ürünü veya krediyi ne için kullanacak iseniz onu, temin edebilir miyim diye bir çıkarım yapmanız gerekiyor.

Diğer ödemelerim?

Krediyi alıp parayı kullandıktan sonra geriye size ödemeler kalacaktır. Her zaman bundan önceki ödemelerime ekstra bir ödeme binecek benim için fazlalık yaratır mı, diye düşünmeniz gerekiyor.

Borçlarım fazla mı?

Kredi çekmek demek borçlanmak demek. Tüm borçlarınızı kapatmak veya tek bir yere toplamak amacı ile kredi çekiyor iseniz o başka. Ancak hali hazırda çok fazla borçlarınız var ise ve siz bu borçlara  bir yenisini ekliyor iseniz kendinizi borç batağına sokuyorsunuz demektir.

Kredi caiz mi?

Faiz haramdır ancak paylaşmak ta islamın temelinde yer alır. Ama maalesef bizim milletimiz paylaşmakla ilgilenmediği için vatandaş başka bir çaresi olmadığından dolayı mecburen krediye başvuruyor. Dolayısı ile bu durum dinen caizdir.

Zararı var mıdır
Zararı elbette ki var. Çünkü siz belirli bir miktar paranın sahibi oluyorsunuz ancak sahibi olduğunuz paradan daha büyük bir miktarını geri ödüyorsunuz. Ayrıca ödeyemediğiniz durumlarda da faizi ekleniyor ödenmedikçe zarara uğruyorsunuz.

Yararı nedir

Kaçırılmayacak bir fırsatı yakalayabilirsiniz. Eğitim alanında vakit kaybetmeden bir şeyler başarmanızda kullanabilirsiniz. mal sahibi ürün sahibi olabilirsiniz.

Ödemezsem ne olur

Ödemezseniz önce ihtar gelir. Sonra takibe alırlar. Kredi notunuz düşer. Daha sonra yapılandırma ve taahhüt istemi gelir. Kredi kartınızı önce kısıtlarlar sonra nakit avansa kapatılır sonra da alışverişe kapatırlar. En son iptal ederler. Daha sonra yasal takip başlatırlar. Sonra icralık olursunuz icrada da ödemezseniz hapis cezası alırsınız..

Ne zaman kredi çekilir

Kredi gerçekten ihtiyacınız olduğunda ve ödeme zorluğu çekmeyeceğini düşündüğünüzde çekilir. Ayrıca devletin ve bankaların sunduğu fırsatlardan yararlanmak adına da çekilebilir.

Kredi Hangi bankadan çekilir

Kredi için bir banka seçmek ve söylemek çok zordur. Her bankanın dönem dönem kredilerde kampanyaları olur.

Ben kredi için uygun muyum

Kredi için gerekli olan şartlar vardır. Örneğin, 18 yaşını doldurdum mu sgk var mı veya gelir belgeleyebilir miyim gibi.

İstenilen belgeler nelerdir

Bankadan bankaya değişiklik gösterse de gelir beyanınız kimlik fotokopiniz sgk dökümünüz isteğe göre ek gelir belgeniz ve kefil.

Kredi nereden alınır

Kredi kesinlikle direkt olarak bankalar aracılığı ile alınmalı ikinci üçüncü şahıslardan kesinlikle tercih edilmemelidir.

Kaç günde kredi alınır

Krediyi başvurduğunuz gün almanız mümkündür.

Ön onaylı kredi alabilir miyim

Ön onaylı kredi alabilmeniz için mevcut banka ile düzenli bir şekilde çalışıyor olmanız gerekmektedir. Size kullanabileceğiniz kredi limitini mesaj olarak gönderirler ve anında bu krediyi kullanabilirsiniz.

Kredi alırken neye dikkat etmeliyim

Kredi alırken vade farklarına ve faiz oranlarına kesinlikle dikkat edilmesi gerekir.

Hangi bankaya başvurmalıyım

Önünüze gelen bankaya başvuru yapmak oldukça yanlış bir harekettir. Çünkü her başarısız kredi girişiminiz sicilinizi etkileyecektir. bu yüzden faiz oranlarını takip edip ona göre güvenilir ve uygun bir bankaya gitmek gerekir.

Kaç ay vadeli almalıyım

Bazı bankalarda vade farkı yükseldikçe faiz oranları düşer bazı bankalarda ise kısa vadede düşük faizler sunar bunlara dikkat ederek adım atılmalı.