Korona Virüsü Sonrası Türkiye’de Ekonomi Durumu

Dünya da Çin menşeili korona virüsü kısa süre içerisinde büyük bir bölüme hızla yayıldı. Çin ülkesinin Wuhan şehrinde ortaya çıkan korona virüsü dünyada büyük bir yankı uyandırırken sırasıyla İtalya, Amerika ve İran gibi bir çok ülkeye hızlı bir şekilde yayıldı. Dünyada ki bir çok ülkeye kısa süre içerisinde yayılan korona virüsü son olarak Türkiye de geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı üzerinden yapılan açıklamada Türkiye de ilk vakanın ortaya çıktığı ve kişinin karantina altına alındığı belirtildi. Bu noktada ise dünyada etki uyandıran bu virüs bir çok ülkenin ekonomisini ciddi derecede etkiledi. Sırasıyla bir çok dünya ülkesinin nasibini aldığı korona virüsünün Türkiye de görülmesi ile birlikte piyasalar dalgalandı.

Korona virüsünün ülkede ortaya çıkması ile birlikte Türkiye de bir çok ticaret pazarı ciddi derecede etkilendi. Geçtiğimiz günlerde dünyada ortaya çıkan petrol piyasası ile birlikte dünyada işlem gören borsalar ciddi düşüş yaşadı. Virüsün Türkiye de görülmesi ile birlikte yabancı firmaların ülkeye yapacağı yatırımlar ciddi derecede etkilenirken ülkedeki bir çok sağlık ürünleri de ciddi değer görmeye başladı. Korona virüsü sonrası Türkiye de ekonomi durumu hızlı bir akışa doğru ilerlerken  yurt dışı ithalat ve ihracat alanında ise büyük gelişmeler yaşanmakta. Virüsün Türkiye de ki ilk vakası ile birlikte bir çok sağlık ürünleri satıcıları internet ortamından satışlarındaki fiyatlarını arttırırken insanların ise fiyatlara karşı olan tepkisi sosyal medyada büyük bir yankı uyandırdı.Virüsün Çin menşeili olması kısa süre içerisinde bir çok dünya ülkesi ile yaptığı anlaşmaları bozmasına sebep olurken, virüsten etkilenen diğer ülkelerde ise yatırımların azalmasıyla başlayan ortam turizme de büyük darbe vurdu. Virüsün Türkiye de artacağı yönünde ki haberlerin gelmesi ile de birlikte ise dış dünyada güvenli bölge olarak gösterilen Türkiye bu noktada büyük bir zarar aldığı belirtildi.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte her sene ülkeye giren yatırım ve hasılatın virüsün ortaya çıkması ile birlikte yarı yarıya düşülmesi beklerken virüse karşı ciddi önlemler alınmaması durumunda ise ülkenin büyük bir zarara uğramasına sebep olacak.