İş Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar

İş kurmak için yapmanız gereken son çare olarak krediyi düşünmenizde fayda var. Ancak iş kurmak isteyen çoğu kişi krediye başvurarak iş kurarlar ve işlerini yürütemezlerse bu kredi borcunu ödeyemeyebilirler. Bu riski göze alanlar arasında işlerini büyütüp iyi kazanç sağlayanlar da bulunmaktadır fakat batıranlar da vardır. Bu riske rağmen yine de kredi almayı düşünüyorsanız kredi veren bankaların hangileri olduğunu yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

TEB

TEB, yeni bir iş kurmak isteyen girişimci ve yatırımcılara kredi vermektedir. Küçük İşletme Girişimleri İçin adlı bölümde TEB tarafından belirtilen bilgilere göre, kafe, restoran, mağaza açmak için yola koyulan girişimcilere bu yolda destek vermek için kredi veriyor. TEB bu kredinin 50 bin TL’ye kadar olan kısmında güvence talep etmiyor ancak 50 bin TL’den fazla olan krediler için güvence talep ediyor. Alacağınız kredi için 3-6-9-12 ay sunulan geri ödemesiz seçeneklerinden yararlanmanız mümkündür. Bu kredinin vade süresi ise 36 aydır.

HALKBANK

Ülkemizde bulunan en önemli bankalardan biri olarak bilinen Halkbank’ta girişimci ve yatırımcılara yeni iş kurmaları için kredi verebiliyor. Halkbank, başvuru tarihinden sonra, 1 yılı aşmaması gereken ticari faaliyetlerde bulunan ya da herhangi bir işte bulunmayan veya kendine ait işi bulunmayan ancak kendi işini kurmak isteyen kişilere bu krediyi vermektedir. Banka tarafından 50 bin TL’ye kadar olan kredide güvence talep edilmiyor. Yani 50 bin TL’den sonra kefil ve bazı ipotekler gerekebilir.

AKBANK

Devlete bağlılığı bulunmayan bankaların arasında en popüler olan bankalardan biri olan Akbank tarafından da iş kurmak için kredi verilebiliyor. Akbank “Girişimci Destek Paketi” adıyla verdiği bu kredinin belirttiği özellikler kurulacak olan işe göre farklılık gösterebiliyor. Verilen maddi yardım için üst limit bulunmamaktadır.

İŞBANK

KOBİ’ler için harika sayılabilecek kredi imkanları sunan bankalar arasında bulunan İş Bankası’nda çeşitli iş kurma kredisi bulunmaktadır. Eğer iş kurmak için kredi alacaksanız uğramanızı tavsiye ettiğim bankalardan biridir. Maksimum 100 bin TL’ye kadar kredi verilmektedir.

ZİRAAT BANKASI

Ülkemizde bulunan devlet bankalarından en büyüğü olarak söyleyebileceğimiz Ziraat Bankası da diğer bankalar gibi iş kurmak için müşterilerine kredi verebiliyor. Bankanın “Bireysel İş Yeri Kredisi” adıyla verdiği bu kredide 120 aya varan vade süreleri ile krediyi çekmeniz mümkündür. Ziraat Bankası’nda bulunan kredi seçeneklerinin diğer bankaların çoğuna göre daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

VAKIFBANK

Devlet bankaları arasında iş yeri kredisi veren bankalardan biridir. Vakıfbank tarafından “Bireysel İşyeri Kredisi” adı altında verilen bu kredi ile işinizi kurabilirsiniz. İşyeri, büro, muayenehane ve dükkan gibi işyeri açmak istiyorsanız, sunulan esnek koşullar ile bu bankadan kredi çekmeniz mümkündür. Fakat eğer bu bankadan kredi çekerseniz alacağınız Bireysel İşyeri Kredisi için ticari paket sigortası yaptırmanız zorunlu olacaktır.