İkinci El Otomobilde Yeni Dönemİkinci El Otomobil Alım ve Satımında Yeni Dönem

2020’ye girmemizle beraber birçok uygulamada değişikler meydana geldi. Bu sefer meydana gelen değişiklik, noter işlemleri üzerine olacak. Bilindiği üzere Türkiye’de ikinci el araç alım ve satım ticareti dolandırıcılıkla anılıyordu. Bu nedenle insanlar 2.el araçlara karşı ön yargı ile yaklaşıyordu. Hatta insanlar ikinci el araba yerine; hiç almamayı bile tercih edecek duruma gelmişti. Durum böyle olunca yetkililer harekete geçti ve nihayet bir çözümünü buldu.

İkinci El Araba Ticaretinde Dolandırıcılık Bitiyor

1 Şubat 2020 tarihinden itibaren ikinci el araç alım ve satım uygulamalarında değişikliklere gidilecek. Uygulamanın daha güvenli hale getirilmesi amacı ile ‘ güvenli ödeme sistemi ‘ ne geçilecek. Noterlerde uygulanacak bu yeni sistemde ‘emanet hesap’ ortaya çıkacak. Ortaya çıkan bu emanet hesap ile birlikte dolandırıcılık olayları da son bulacak.İkinci el araç ticaretinde belirlenen mevla ilk olarak emanet hesaba aktarılacak. Hesaba aktarıldıktan sonra noterde işlemler başlayacak, noterdeki işlemler tamamlandığında da alıcının parası satıcının hesabına aktarılacak. Böylelikle kimsenin canı yanmadan, güvenli bir şekilde ticaret sonuçlanacak.

Ciddi eksiklikler barındıran noter işlemleri için bu adım ilk değil. Kısa bir süre önce insanları mağdur etmemek için, haftanın her gününden verim almak için nöbetçi noterlik uygulamasına da geçilmişti. Bu uygulama sayesinde vatandaşlarımız hafta sonları da ticaretlerini gerçekleştirebilecek. Bu yenilik, özellikle ikinci el araba ticareti ile uğraşanlara epey kolaylıklık sağlamıştı. Ancak sisteme gelen yenilikler bunlarla da sınırlı değil.

1 Şubat 2020 tarihinde ikinci el araç alım ve satım işlemlerine gelecek yeniliklerden biriside banka kartı ve kredi kartı ile ödeme şansı. İnsanlar nakit sıkıntısı çektiği zamanlarda kredi kartını kullanarak mağduriyet yaşamayacak. Bu işlem sadece Türkiye’de varolan kredi kartları ile yapılabiliyor. Yani yurtdışı kaynaklı bir kredi kartı ile Türkiye’de noter işlemleri yapamazsınız.

Atılan tüm bu adımların tek bir amacı var; ikinci el araba piyasasını canlandırmak. Son zamanlarda çökme noktasına kadar gelen bu piyasayı canlandırmak için bu uygulamalar haricinde de birçok yeni uygulama geleceğine eminiz.