Havale – Eft Ücretleri Düşüyor!1 Mart 2020 Bankaların Yeni Havale – Eft Ücretleri

BDDK ve Merkez Bankası’nın yaptığı açıklama ile birlikte artık bir çok bankada alınan yüksek havale ve eft ücretlerinde indirime gidildi. Ekonomi ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile karar resmen duyuruldu. Peki bankaların yeni havale eft ücretleri ne kadar oldu? İşte detaylar…

BDDK ve Merkez Bankası banka müşterilerinden alınan EFT ve havale ücretlerini azalttı. Bin TL altındaki EFT ücreti 1 ile 5 TL arası olacak. Bin TL ile 50 bin TL arasında olan EFT ücreti 2 ile 10 TL arasında olacak.Banka müşterilerinin cep şubelerinden yapacağı bin TL altında ki havale, eft ücretleri 1TL olarak belirlendi. ATM üzerinden yapılacak olan işlemlerde 2TL ve şube ve diğer kanallardan yapılacak olan işlemler için ise 5TL gibi bir tutar belirlendi.

Müşterilerin 50 bin TL rakamına kadar yapacağı havale eft ücretleri için ise 2TL gibi bir rakam belirlendi. Mobil şube üzerinden sürekli olarak para gönderme işlemlerini kullanan bir çok müşteri yeni düzenleme ile artık para transferlerinde fazla ücret ödemeyecek.Bir çok bankanın kendi masrafları doğrultusunda para miktarı fark etmeksizin aldığı yüksek ücretler artık son buldu. Tüketicilerin sürekli olarak şikayet ettiği konuların başında gelen havale – eft ücretleri ile ilgili düzenleme yasalaştı. Karar resmi kanallardan açıklanırken düzenlemenin ise artık 1 Mart 2020 tarihinden uygulanacağı belirtildi.

Bankaların yeni havale eft ücretleri

  • Bu ücretler tüm bankalar için geçerli olan ücretlerdir.
  • Masraf almayan bankacılık işlemleri için değişen bir şey olmayacaktır.

Mobil üzerinden bin TL miktarına kadar yapacağınız para transferi işlemlerinde 1TL, 50 bin TL miktarına kadar yapacağınız işlemlerde 2TL ve 50 bin TL üstü para transferi işlemlerinde 25TL gibi bir tutar belirlenmiştir.ATM üzerinden bin TL miktarına kadar yapacağınız para transferi işlemlerinde 2TL, 50 bin TL miktarına kadar yapacağınız işlemlerde 5TL ve 50 bin TL üstü para transferi işlemlerinde 50TL gibi bir tutar belirlenmiştir.

Şube üzerinden bin TL miktarına kadar yapacağınız para transferi işlemlerinde 5TL, 50 bin TL miktarına kadar yapacağınız para transferi işlemlerinde 10TL ve 50 bin TL üstü para transferi işlemlerinde 100TL gibi bir tutar belirlenmiştir.