Dolar Hızla Yükseliyor

Dolar hızlı yükselişine devam ediyor

Dünyada ve Türkiye de en büyük yatırım araçlarından birisi olarak görülen döviz her geçen gün yükselişine devam ediyor. Yatırım araçlarının başında gelen dolar alım, satım işlemleri günümüzde oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Peki dolar yükselişi nelere bağlıdır, dolar neden yükselir? Güncel dolar kuru ve fiyatları nedir? İşte detaylar..

Dolar hızlı yükselişine her geçen gün devam etmektedir. Son yıllarda dolar cinsinin bu türlü yükselişine bir çok kişi kayıtsız kalamamış ve yatırım stratejilerini dolar kuruna doğru çevirmişlerdir. Dolar kurunun yükselişi ile ilgili bir sürü sebepler bulunmaktadır. En güncel dolar kuru ve fiyatları ise her geçen gün değişkenlik göstermektedir. Peki dolar neden yükselir?Dolar kurunun yükselişi nelere bağlıdır?

Dolar kurunun yükselişi ile ilgili en yüksek sebeplerden birisi de yaklaşan seçimler olmalı. Genellikle tüm seçim öncelerinde vatandaşlar dolar kuruna yatırım yapmaktadırlar. Dolar kurunun ilk büyük denli yükselişi arasında bu sebepler yatmaktadır.

Türk Lirası dolar karşısında sürekli olarak değer kaybetmektedir. Türk Lirasının bu denli değer kaybetmesi ise dolar kurunun artmasına ve ülkemizin yaptığı ithal ürünler ile birlikte ürünlerin de zam almasını sağlıyor.

Petrol fiyatlarının sürekli olarak yükselişi de dolar kurunun sürekli olarak artmasının arkasında yatan sebeplerden birisidir. Doğu Akdeniz de sorunların halen çözülememesi de Türk Lirası cinsinin dolar cinsi karşısında sürekli değer kaybetmesine sebep olmaktadır.

Dolar kurunun son dönemde ki artışı

Dolar kurunun son on günde yaşadığı büyük artış görülmeye değer. Son on gün içerisinde dolar alımı yapan bir vatandaşın bugünlerde ki elde ettiği kar rakamı da insanları sürekli olarak dolar alımı yapmaya teşvik etmektedir. Dolar kurunun sürekli olarak alım yapılması da Türkiye coğrafyası içerisinde Türk Lirasının dolar kuruna karşı değer kaybetmesine sebebiyet vermeye devam etmektedir.

Dolar kuru son bir ay içerisinde Türk Lirası cinsinden 10KR daha değerlendi.

Güncel dolar kuru

Piyasa durumunda an itibariyle şuan dolar kurunun alış fiyatı 6,0139 Türk Lirası iken satış fiyatı ise 6,0188 Türk Lirası olarak gözükmektedir.

Serbest piyasalara bakıldığında son günlerde Türk Lirası sadece Amerikan Doları kuruna karşı değil bir çok para birimine karşı değer kaybetmeye devam ediyor.

Türk Lirasının değer kaybettiği para birimleri

Türk Lirası son günlerde sadece Amerikan Doları kuruna karşı değil 8 para birimine karşı düşüşte. İşte Türk Lirasının değer kaybettiği o para birimleri;

  • Amerikan Doları
  • Euro
  • İngiliz Sterlini
  • İsviçre Frangı
  • Japon Yeni
  • Suudi Arabistan Riyali
  • Danimarka Kronu
  • Kanada Doları
  • İsveç Kronu

Serbest piyasa dövizinde Türk Lirası toplamda 9 para birimine karşı her geçen gün değer kaybetmeye devam ediyor.

Türk Lirası cinsinin değer kazandığı sadece iki para birimi bulunmaktadır. Bunlar da Norveç Kronu ve Avustralya Doları kurlarıdır.

Uzun vadede Dolar düşer mi, artar mı?

Dolar kurunun yükselişi Dünya da yer alan gelişmelerden sürekli olarak etkilenmekte ve değişkenlik göstermektedir. Dolar kuruna etki eden en büyük olaylar ise ABD – Türkiye ilişkileridir. Türkiye sürekli olarak yurt dışından ithal ürünler aldığı ve ABD ülkesine çok büyük ihracatları olmaması nedeniyle ikili ilişkiler dolar kurunun yükselişini ve düşüşünü etkilemektedir.

Uzun vadede Dolar kurunun düşüşe geçeceği şu son günlerde yaşanılan olaylar ile birlikte pek olumlu gözükmese de Dolar kurunun her geçen gün yükselişine yavaş yavaş ilerleyeceği düşünülmektedir.