Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin tamamen elektronik ortamda tasarlanmış, hayata geçirilmiş ve sadece elektronik ortamda üretilebilen nakit dijital paradır. Yönetildiği bir merkez bankası olmayan ve aracılara ihtiyaç duymayan bu para birimi, kullanıcıdan kullanıcıya gönderilerek dağıtımı yapılır. Burada bitcoin ile ilgili verdiğimiz kısa bilgiden sonra şimdi de konuyu biraz irdelemekte fayda var.
Aslında Bitcoin’in geçmişi çok eskilere dayanmıyor. 2008 yılının Kasım ayında, sonradan Bitcoin’in mucidi olarak tanınacak olan Satoshi Nakamoto isimli kişi kriptografi konulu bir mail grubuna “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı bir ileti gönderdi. Gönderdiği içerikte kısaca elektronik işlemlerde üçüncü kişiye bağlı kalmayan bir sistemden ve bu sistemin yönetileceği bir ağı kullanmanın detaylı yöntemlerinden bahsediyordu. Kısa bir süre sonra yani Ocak 2009’da ilk defa açık kaynak kodlu bitcoin istemcisinin yayınlanmasıyla birlikte ilk bitcoin üretildi. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in ilk bloğu olan genesis bloğu ya da başlangıç bloğu adı verilen bloğu kazıyarak, 50 bitcoin’den oluşan ilk blok madenciliği ödülünü kazandı.
Geleneksel anlamda para birimlerinin temelinde altın veya gümüşe endeksli olması yatmaktadır. Günümüzde bir bankaya gidip 10 lira verirseniz karşılığında da 10 liraya eş değer altın alabilirsiniz. Bu durum teoriktir fakat bitcoin’in temeli altın değil matematiktir. Dünyanın hemen her yerinde insanlar bitcoin üretmek için matematiksel bir algoritmayı işleyen yazılımlar kullanır. Bir anlamda bitcoin hesap verilebilirliği olmayan, kurallarını kendisinin koyduğu bir merkez bankası bulunmayan para birimidir. Dağıtık ağda işlem gücü kullanılarak kazılmaktadır ve bu kazım işlemine de madencilik adı verilir. Bu ağ, bir diğer adı kripto para olan sanal para birimiyle yapılmış para işlemlerini etkili bir şekilde işleyerek, bitcoin’i içsel ödeme ağı şekline dönüştürür.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin almak aslında diğer para birimlerini günlük kurları üzerinden almakla aynıdır. Belirli bir kur üzerinden mevcut paranızla bitcoin değişimi yapılabilir ya da bitcoin satan birinden satın alınabilir. Ayrıca günümüzde bitcoin alım satımı yapan exchange siteleri de bulunmaktadır. Bu sitelere üye olup para transferi yaparak da satın alabilirsiniz.
Bir diğer yolu da miner adı verilen cihazlarla blok üretimi yani madencilik yaparak elde etmektir. Bitcoin fiyatı piyasadaki arz-talep ilişkisine bağlı olarak gelişir ve 0.00000001 şeklinde küçük parçalara ayrılabilir ve bu parçaya Satoshi adı verilmektedir. Bir diğer deyişle yüz milyonda bir kadar küçük Bitcoin parçalar haline satın alınabilir veya satılabilir. Bitcoin alım-satımı yapabilmek için sanal bir cüzdana, yani bitcoin adresine sahip olunması gerekiyor. Bitcoin dünyasında bu cüzdanlar ingilizce adıyla wallet olarak adlandırılmakta. Bu bir anlamda çevrimiçi cüzdan veya bir banka hesabı şeklinde düşünülebilir.
Ayrıca kripto paralara erişimi artırmak için yapılan bir diğer çalışma da oldukça yakından takip ediliyor. Bu çalışmanın kapsamı ülkemizde belirli merkezlere Bitcoin ATM makinesinin yerleştirilmesi olarak nitelendirilebilir. Bu bağlamda yakın bir zamanda ülkemizde hizmete giren Bitcoin ATM makinelerinden 7/24 Bitcoin alımı yapılabilmektedir. Standart bir banka ATM cihazından bir farkı olmayan cihazların ülkemizdeki sayısı henüz fazla olmasa da dünya çapında onbinlerce ATM cihazı bulunmakta.
Elbette ülkemiz de büyüyen bu kripto para ekosisteminin içerisinde kendine bir yer edinmek için çabalıyor. Amerika Birleşik Devletleri yaklaşık %72’lik oranıyla Bitcoin ATM’leri sayısıyla dünya liderliğini elinde tutuyor. ATM cihazlarının %25’i Avrupa’da yer alırken, Asya kıtasındaki ATM cihazlarının oranı is şimdilik %3 civarında. Ayrıca dünyanın diğer bölgelerinde de Bitcoin ATM cihazlarının varlığı bilinmekte, ancak henüz ar-ge çerçevesinde değerlendirildiği için şimdilik bu oranların içerisinde dahil edilmemiştir.