6 Ay Geri Ödemesiz Destek Kredisi

Ziraat Bankası 6 Ay Geri Ödemesiz Temel İhtiyaç Destek Kredisi

Coronavirüs salgını nedeni ile olabilecek ekonomik problemlerden vatandaşın etkilenmemesi ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacı ile devlet bankaları tarafından bireysel temel ihtiyaç destek kredisi paketi hazırlanmıştır.  Temel İhtiyaç Kredisi adı altında yürürlüğe giren uygulamada vatandaşa 3 kamu bankası destek oluyor. Bahse konu temel ihtiyaç destek kredisi kullandıran kamu bankaları şunlardır:

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Halk Bankasıdır.Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası 6 Ay Geri Ödemesiz Krediye Kimler Müracaat Edebilir

Temel İhtiyaç kredisi olarak tanımlanan bu kredinin verileceği  vatandaşlar, düşük ve orta gelir gurubunda yer alan kesimdir. Bu nedenle bankalar tarafından öne sürülen tek şart, başvuru yapan kişilerin hane halkı gelirinin 5 Bin TL’den düşük olmasıdır. Hane halkı geliri 5 Bin TL’ den daha fazla olan vatandaşların bu krediye müracaat etme hakları bulunmuyor.

Temel İhtiyaç Kredisi Desteği Özellikleri

Bu yazıda sözü geçen temel ihtiyaç kredisine ait özellikler şunlardır:

 • Temel ihtiyaç kredisi desteği en fazla 10 Bin TL’ye kadar kullanılabiliyor.
 • Kredinin geri ödeme süresi en fazla 36 aydır.
 • Kredi için uygulanan faiz oranı % 0.49 olarak belirlenmiştir.
 • Kredi çekildikten sonra ilk ödeme için banka 6 ay beklemeyi taahhüt ediyor.
 • 6 Ay sonunda ödemeler başlıyor ve kalan borç 30 eşit taksitte ödeniyor. Böylece toplam geri ödeme süresi olan 36 aylık süre geçirilmiyor.

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Ödeme Koşulları

Bireysel temel ihtiyaç destek kredisi ödeme koşullarına örnek vermek gerekirse aşağıdaki gibi bir tablo ile karşılaşılabilir.

 • 10 Bin TL kredi çeken vatandaş, ilk 6 ay ödeme yapmaz ise kalan 30 ay boyunca eşit taksitler halinde aylık 376 TL ödemelidir.
 • 7 Bin 500 TL kredi çeken vatandaş bir önceki maddede de belirtildiği gibi ilk 6 ay ödeme yapmaz ise, kalan 30 aylık süre zarfında aylık 282 TL ödeme yapmak zorundadır.
 • Vatandaşın 5 Bin TL kredi çekmesi ve ilk 6 ay hiçbir ödememe yapmaması halinde, aylık ödemesi gereken tutar 188 TL olarak belirlenmiştir.

Bunların yanı sıra vatandaşa Ziraat Bankası tarafından Kredi Garanti Fonu Kefaleti ile bahse konu krediden faydalanabilme imkanı da veriliyor.

Temel İhtiyaç Destek Kredisi Başvuru

Ziraat Bankası temel ihtiyaç destek kredisine bankanın internet şubesi üzerinden müracaat edilebiliyor.  Bu aşamada Ziraat Bankası resmi internet sitesine giriş yapılarak, banka tarafından istenen bilgiler tam ve doğru olarak yazılmalıdır. 

Başvurular tamamladıktan sonra ne zaman onaylanacağı hakkında bankalar tarafından verilen kesin bir bilgi bulunmuyor. Kredisi onaylanan vatandaşın banka hesabına, müracaatta bulunduğu kredi tutarı kadar para direk olarak yatırılıyor. Vatandaşlar ATM’lerden çekim yaparak, bireysel temel ihtiyaç destek kredisi kullanabilecekler.