2020 Engelli MaaşlarıYeni 2020 Engelli Maaşları Ne Kadar Oldu?

Ocak 2020 maaş zamlarını bekleyenler sadece emekliler işçiler memurlar değil, engelli aylığı alan engelliler de bu maaşların ne kadar artacağını merak ediyorlar. Ocak ayına ait yeni maaşlar belli oldu ama öncesinde 2020 Engelli ve yaşlı aylığı nasıl alınır sorusunu cevaplayalım. Bu aylığı almak için, engellinin hiçbir sigortalı işte çalışmıyor olması, hiçbir düzenli gelirinin / maaşının olmaması gerekiyor. Geliri ailesindeki fert başına asgari ücretin üçte birinden düşük olan ve yüzde 40 üzerinde engelli raporu almış olan her engelliye çeşitli kademelerde, engelli raporundaki yüzde değerine göre maaş bağlanıyor. Bu durumda olan engelliler, rapor oranı yüzde 40-69 arasında olanlara Ocak 2020 den itibaren 537 TL aylık bağlanıyor. 65 yaşın üstündekilerin alacağı aylık 672 TL oldu ve heyet raporu yüzde 70 ve üzerinde olanlar ise 805 TL maaş alacaklar. Bu kişiler bulundukları ildeki SYD vakfına başvurarak maaş alma sürecini başlatabilirler. Engelli olduğu halde, hiçbir rapor almayanlar da SYD vakfına giderek engelli maaşı için rapor çıkarmak istediklerini belirtmeli ve onların sevki ile devlet hastanesinde randevu alarak, heyet raporunu almaya çalışmalıdırlar. Bu kimselerin heyet raporu çıkarmak için para ödemesi gerekmeyecektir. Ehliyet almak için ya da başka bir iş için rapor alanlar rapor masraflarını öderler. Engelli kişi SYD sevki üzerine devlet hastanesinden rahatsızlığı ile ilgili polikliniklere de giderek raporunu tamamlar ve teslim eder. Ardından heyete girmesi için gün verilir. Sonra engelli kişi belirtilen günde heyete girer. Değerlendirme yapılır ve 30 gün sonra sonuç hem size hem de başvurduğunuz SYD vakfına gönderilir. Kanuna göre, SYD vakfına yapılan engelli maaş başvurusu 1 ay içinde sonuçlandırılmaktadır.

Muhtaçlık Değerlendirmesi

Evinize gelecek olan SYD görevlileri evinizin durumunu ve yaşantınızı daha yakından inceleyip, bu maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınızı belirlemek için değerlendirme yaparlar. Gerçekten hiçbir geliriniz yoksa, hiçbir maaş almıyorsanız ve sigortanız yoksa ve o eve giren parayı aile fert sayısına böldüğünüzde, o evde yaşayan kaç kişi varsa o kadar sayıya bölünecek ve kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az geliyorsa maaşınızın bağlanmasının önünde hiçbir engel kalmaz. Asgari ücretin üçte biri 701 TL olarak hesaplanır. Evde 5 kişi yaşıyorsa ve mesela biri Yüzde 40 ve üzeri engelli raporuna sahipse, o eve giren aylık net para 701 TL x 5 kişi= 3.505 TL den aşağı olmak zorundadır. 3.506 TL bile gelir tespit edilirse maaş bağlanmaz. Yine evde 2 kişi kalıyorsa biri asgari ücret alıyorsa ve biri engelli ise toplam o eve giren gelir yüksek çıkacağı için engelliye maaş bağlanmaz. Çünkü kişi başı gelir 701 liradan fazla olmaktadır. Evde kaç fert olursa o sayıyı 701 TL içe çarpmanız gerekir. Kira elektrik faturası doğalgaz vs faturaları düştüğünüzde kişi başı gelir 701 TL altında kalıyorsa yine maaş bağlanır.Evde Bakım Yardımı alan hasta varsa yine de Engelli Maaşı Bağlanır mı?

Eğer evinizde yatalak ve bakıma muhtaç bir hastanız varsa ve ona bakan kimse bakım aylığı alıyorsa, onun geliri de evinizin toplam gelirine eklenip hesaplanmaktadır. Eviniz kira ise verdiğiniz kira da gelirden düşülmektedir. Eğer hala gelir asgari ücretin üçte birinden az geliyorsa engelli maaşı bağlanabilir.

Adres Değişikliğinde Engelli Maaşı Kesilir mi?

Evet, ama engelli kişinin adresini değiştirdiğini hemen SYD Vakfına bildirmesi ve tekrar eve gelinerek kontrol yapılması gerekmektedir. Mütevelli heyetinin ikinci değerlendirmesi sonucunda karar verilecektir. Muhtaç olma durumu tespitinde maaş yeniden bağlanır. Muhtaç olmama durumunda bağlanmaz.Rapor çıkarma ve Maaş Bağlanma süreci çok Uzarsa Geriye Dönük Toplam ödeme alabilir miyim?

Evet, şartlarınız tutuyorsa aradan 1 yıl geçmişse dahi, başvuru tarihi gözetilerek tüm aylar için ödeme toptan olarak ödenir.

Ev almak İstiyorum Maaşım Kesilir mi?

Eve giren aylık gelir hesabı en önemli kriterdir. Bir ev almak istediğinizde eğer o evi kiraya vermeyecekseniz rayiç bedelinin 120’de biri gelir olarak hesaplanır. 240 bin liraya aldığınız ev için bu hesap aylık 2 bin TL olur. Yani aylık gelirinize 2.000 TL daha eklenecek demektir. Eğer bu gelire rağmen kişi başına düşen net gelir 701 liradan düşük kalıyorsa maaş bağlanır.İşe Girdim Engelli Maaşımı Almaya Devam Edebilir miyim?

Eğer sigortalı bir işe veya sigortasız bir işe girip düzenli bir gelir elde etmeye başladıysanız, engelli maaşınız yatsa dahi onu almamalısınız. Derhal işe girdiğiniz SYD Vakfına bildirmeli, muhtaçlık durumunun ortadan kalktığını ifade etmeli ve maaşı iptal ettirmelisiniz. Yoksa bu para faiziyle beraber sizden geri tahsil edilir.

Araba Alsam Engelli Maaşı Kesilir mi ?

Engelli birisi yeni bir araç aldığında bu araç ister sıfır olsun ister 2. El olsun aracın kasko değerinin yüz yirmide biri hesaplanarak gelire eklenir. Evde 3 kişi olduğunuzu farz edelim ve toplam geliriniz aylık olarak 2.000 TL olsun. Biri de engelli maaşı alıyor olsun. Şimdi bu evin bir ferdi 120.000 TL kasko bedeli tespitiyle bir araç almış olsun. Bunun 120’de biri bin TL yapar ve aylık olarak gelire eklenir. Aylık geliriniz 3.000 TL ye fırlar ve kişi başına düşen geliriniz 701 TL yi geçer. Yani maaş kesilir. Ancak evde 10 kişi varsa, bu eve aylık düzenli 6.000 TL giriyorsa, arabayla beraber 7.000 TL olacak ki yine engelli maaşı kesilmez. Çünkü bu aile 10 x 701= 7.010 TL eşiğine erişmemiştir.