100 Dolara 1 Dolar Vergi!Altın ve dövizde vergi 5 kat arttı: 100 dolara 1 dolar!

Resmi gazetenin haberine göre Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karara göre, finansman bonosundan gerçekleştirilen yüzde 10 oranındaki vergi oranı yüzde 15 gibi seviyelere çıkarıldı. Böylelikle mevduatın vergisi ile de eşitlendi. Altın ve döviz alım satım işlemlerinde uygulanmakta olan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi de binde 2 oranında yani yüzde bir oranında yükseltilerek uygulamaya geçildi. Böylelikle her 100 dolar için 1 dolar, her 200 gram için de 1 gram vergi ödenecek! Bireysel yatırımcıları da yakından ilgilendiren bu konuda finansman bonosunun vergileri de yükseltilmiştir. Ancak kurumsal yatırımcılar için vergi oranı 0 olarak devam edecektir.

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin en aza indirilmesine yönelik amaçlanan bu uygulama bugünden itibaren geçerli olacaktır.Yeni düzenlemeler ile bilikte, bireysel yatırımcıların kısa vadeli mevduat üzerinden ve finansman bonolarından elde etmiş olduğu faize uygulanan stopaj oranı da eşitlendi.

Bununla birlikte kurumsal yatırımcılar finansman bonolarında stopaj oranı tıpkı diğerinde olduğu gibi yüzde sıfır olarak kalacak ve devam edecektir.Banka Sigorta Muamele Vergisi’nde döviz ve altın almak isteyenler için banka, diğer finansal kuruluşlar tarafından ve yetkili müessese tarafından satılmaya devam edilen euro, dolar gibi yabancı paralar yine bankalar tarafından açılan altın mevduat / yatırım hesapları üzerinden kambiyo işlem vergisi alınmaya devam edilecektir.

Bununla birlikte, şu gibi kambiyo işlemlerde de BSMV sıfır oranında uygulanacaktır:  • Hazine ve Maliye Bakanlığına yapılan kambiyo satışları.
  • Bankalar ile yetkili müesseselerin kendi aralarında veya birbirlerine yaptıkları kambiyo satışları.
  • İhracatçı Birliklerine üye olan ihracatçılara yapılan kambiyo satışları.
  • Döviz kredisinin ödenmesine yönelik olarak, döviz kredisi kullanılan ya da kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları.
  • Sanayi sicil belgesini haiz işletmelere yapılan kambiyo satışları.

Ekonomistler Bu Durumu Nasıl Yorumluyor

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karara göre döviz alım ve satım işlemlerindeki alınan vergi oranının yükseltilmesini ekonomistler şöyle yorumluyor:

Uğur Görses: “Döviz Swap’ı peşinde koşan, son 10 yılın rekor döviz borçlanmasını yapan ekonomi yönetimi, vergi artışı ile vatandaşa ve şirketlere siz koşmayın diyor. TL’ye yatırım yapanları cezalandırıyor.”

Akademisyen Yalçın Karatepe: “Sadece bayram sabahına uyanmadık. Döviz alımlarında 5 katına çıkarılan vergiye de uyandık. Binde 2 olan vergi %1’e yükseltildi. Artık 100 dolar kendiniz için alırken 1 dolar da devlete alacaksınız.” Mustafa Sönmez: “Nasıl bir sıkışmışlık! 1000 dolar alan 10 dolar da devlete verecek düzenlemesi getirdiler. TL’ye ve size güveni kalmayan bundan mı cayacak? Verecek %1’i yine alacak.”